poniedziałek, 15 kwietnia 2019

W i e l k a n o c 2 0 1 9




fot. A.Katkowska



Pogoda kwietniowa nastraja obiecująco na mające nadejść z końcem tygodnia święta Wielkanocne, które kojarzą mi się z początkiem, radością, energią i oczywiście miłością.Wiosna jest ożywieniem,  realizuję plany i marzenia.Fotografie będą się pojawiać jak przygotuję mazurki, baby drożdżowe, sernik i pasztet z fasoli.
fot. A.Katkowska

 M a z u r k i
20 dkg masła
20 dkg cukru pudru
4 żółtka
70 dkg mąki
3 łyżki śmietany
proszek do pieczenia opakowania na 0,5 kg mąki
masło utarłam z cukrem, dodałam żółtka i dalej ucieram, dodałam mąkę, śmietanę, proszek do pieczenia i zagniatam ciasto. Gotowe ciasto podzieliłam na 4 części i schłodziłam w lodówce. Uformowałam z ciasta cienkie blaciki do mazurków nadając im pożądany kształt. Piekłam w piekarniku nagrzanym do 110 st.C aż ciasto się zarumieniło trwało to ok 30 minut.

Masa kajmakowa
 30% śmietanki 200 ml  4 sztuki
8 łyżek cukru pudru
gotowałam śmietankę ok 1 godziny mieszałam i kontrolowałam żeby się nie przypaliła i wykipiała

Masa podstawowa to masa kajmakowa  czyli śmietankę 30 % gotuje z cukrem na wolnym ogniu mieszając tak długo aż płyn zgęstnieje a kolor zrobi się słomkowy . Potem można do kajmaku dodać np. czekoladę i mamy masę czekoladową. Wzbogacam mazurki orzechami, migdałami, dobrą konfiturą z róży lub z pomarańczy którą można wykonać samodzielnie.

Mazurek fot. A.Katkowska

B a b y  d r o ż d ż o w e
1 kg mąki
500 ml mleka
25 dkg cukru
10 dkg masła
 9 żółtek
10 dkg drożdży
skórka cytrynowa z jednej cytryny, skórka z pomarańczy, garść rodzynek sparzonych i wysuszonych oraz obtoczonych w mące.

W dużej misce w której będę zagniatała ciasto rozrobiłam drożdże z ciepłym mlekiem z łyżeczką cukru i łyżeczką mąki.odstawiłam w ciepłe miejsce żeby wyrosły. Gdy rozczyn podwoił swoją objętość, dodałam utarte żółtka, cukier,mąkę, szczyptę soli i wyrabiałam ciasto, aż ukazały sie pęcherzyki powietrza wtedy dodałam rodzynki, otarte skórki z cytryny i pomarańczy wlałam roztopione masło i nadal wyrabiałam ciasto. Im dłużej tym lepiej więcej powietrza wtłacza sie w ciasto. Następnie odstawiłam ciasto w misce w której je wyrabiałam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Przykryłam ściereczką. Ciasto po wyrośnięciu podwaja swoją objętość trwa to do godziny. Po tym czasie ponownie wyrobiłam ciasto i przełożyłam do  form wyłożonych papierem do pieczenia albo posmarowaną masłem i obsypaną mąką. Formy napełniłam do połowy wysokości posmarowałam roztrzepanym jajkiem i odstawiłam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia tak na około 1 godzinę. Kiedy ciasto wyrośnie i wypełni formy można je piec.Piekłam w nagrzanym do 180 stopni piekarniku 50 minut.

Baba drożdżowa fot. A.Katkowska


S e r n i  k
Składniki (o temperaturze pokojowej)
80 dkg białego wyśmienitego twarogu
8 jaj( dobrej jakości)
10 dkg masła
25 dkg cukru pudru
2 łyżki budyniu śmietankowego
1/2 szkl. śmietany
Jeżeli  decydujesz się dodać rodzynki wcześniej należy je sparzyć wodą osuszyć i lekko obtoczyć w mące. 
Kupuję dobrej jakości biały ser i mielę go sama w domu.
Oddzielam żółtka od białek. Żółtka  bardzo dokładnie ubijam. Ciągle ubijając dodaję cukier, a następnie masło. Kiedy masa będzie puszysta dodaje po trochu biały ser i ciągle mieszając dodaję budyń śmietankowy wymieszany z śmietaną i dokładnie mieszam. Jeśli używałaś miksera od tego momentu mieszaj łyżką. Na sam koniec do masy serowej dodaję ubitą pianę z białek i bardzo delikatnie mieszam aż masa serowa połączy się z pianą z białek.  Masę wylewam do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piekę dobrą godzinę aż ładnie wyrośnie i się zarumieni. Pod koniec pieczenia można przykryć wierzch sernika papierem jeżeli okaże się to konieczne. tzn. wtedy kiedy już jest bardzo rumiany a jeszcze nie możemy go wyjąć bo się nie upiekł. Po wyłączeniu piekarnika nie wyjmuj od razu sernika  tylko zostawiam go jeszcze na 10 minut. Kiedy ostygnie posypcie go cukrem pudrem wygląda wtedy bardzo smakowicie

W e g a ń s k i  p a s z t e t  z  f a s o l i  z  s u s z o n ą  ś l i w k ą
   /bez glutenu, bez cukru, bez jaj, bez laktozy/  Aromatyczny i delikatnie ziołowy smak połączony z wędzoną śliwką

Składniki: 50 dkg białej fasoli, 20 dkg kaszy jaglanej, marchew, korzeń selera, korzeń pietruszki, cebula, śliwka suszona, sól morska, gałka muszkatołowa, tymianek, majeranek, cząber, owoc jałowca, pieprz czarny.
 Białą fasolę namoczyłam dzień wcześniej następnie ugotowałam do miękkości, po ugotowaniu odlałam nadwyżkę płynu ( który zachowałam może się przydać przy wyrabianiu masy jakby była za sucha), ugotowałam kaszę jaglaną,marchew, korzeń pietruszki, seler, cebulę ugotowałam na parze. Następnie wszystkie składniki zmieliłam w maszynce ( można też zblendować, ale moim zdaniem ma to zły wpływ na smak i konsystencję) Do masy dodałam przyprawy , starłam gałkę muszkatałową, zmielone ziarna owoców jałowca, pieprzu , tymianek, majeranek, cząber sól do smaku i wszystko dokładnie wymieszałam, a na koniec dodałam kilka suszonych śliwek. Tak przygotowaną masą wypełniłam foremkę do pieczenia, piekłam w nagrzanym do 180st. C piekarniku ok 1 godziny .

Pasztet z fasoli fot. A.Katkowska