sobota, 17 stycznia 2015

Ciasto kokosowo jabłkowe z okarą VEGA




Inicjatywą powstania ciasta kokosowo jabłkowego była nadwyżka okary. Podczas robienia mleka sojowego pozostaje produkt uboczny namoczona zmiksowana i ugotowana soja właśnie nazywana okarą i żeby się nie marnowała powstał pomysł na ciasto.

Jak uzyskać okarę. 25 dkg soi moczyłam w  wodzie przez 12 godzin po tym czasie odlałam wodę z namaczania i ponownie wlałam 5 szkl. czystej wody,zmiksowałam bardzo dokładnie namoczone ziarna blenderem i gotowałam przez 30 minut. Trzeba być uważnym i często mieszać, płyn w fazie podgrzewania będzie "wyrastał" ale kiedy zacznie się gotować to się uspakaja. Po ugotowaniu przecedziłam zawartość garnka przez gazę. Powstało mleko sojowe a zmiksowane ziarno soi to właśnie okara.


Składniki
70 dkg okary
80 dkg jabłek najlepiej melarozy
1 szkl. wiórków kokosowych
1/2 szkl. mąki pszennej
1/2 szkl. otrębów pszennych
1/2 szkl. cukru
10 dkg rodzynków
1 banan
3 łyżeczki cynamonu
sok z cytryny

Przygotowanie
namoczyć rodzynki w gorącej wodzie odsączyć i osuszyć
połączyć wszystkie składniki w dużej misce. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach skropić cytryną. Następnie dodać do pozostałych składników i wszystko dokładnie wymieszać.
Ciasto wyłożyć do tortownicy na papier do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C , piec 45-60 minut . Po upieczeniu wystudzić. Ciasto jest bardzo wilgotne, miękkie i aromatyczne ślicznie pachnie jabłkami melaroza.

















piątek, 2 stycznia 2015

Rugelach



Rogaliki bardzo wykwintne i łatwe w przygotowaniu.
Składniki 1 1/2 szkl.(375 ml) mąki
1/4 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
125 ml  (pół kostki) masła
1 opakowanie 85 ml twarożku naturalnego
1/4 szkl. cukru kryształu
1 łyżeczka startej skórki pomarańczowej
1 szkl. mielonych orzechów włoskich
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki miodu
1 łyżka soku z cytryny
W misce ubiłam masło z twarożkiem z 1/3 szkl. cukru pudru i startą skórką pomarańczową mikserem na niskich obrotach. Ubijałam na puszystą masę przez 5 minut od czasu do czasu zbierając masę ze ścianek miski. Stopniowo dodawałam mąkę z solą i proszkiem do pieczenia kiedy składniki się połączyły odstawiłam mikser i zagniotłam ciasto ręką. Podzieliłam ciasto na trzy równe części i włożyłam do lodówki do schłodzenia na 2 godziny.
Kiedy ciasto się chłodziło przygotowałam orzechy włoskie zmieliłam je niezbyt drobno i w misce połączyłam z cynamonem i cukrem kryształem, a w drugiej misce połączyłam miód z sokiem z cytryny. Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkowałam dość cienki placek który posmarowałam 1/3 masy miodowej i posypałam 1/3 masy orzechowej. Ciasto rozcięłam na 12 klinów i każdy klin zwinęłam poczynając od szerszego końca i układałam na blaszce. W ten sam sposób postąpiłam z dwoma pozostałymi kawałkami ciasta. Piekarnik nagrzałam do 190 st. C. rogaliki piekłam przez 12-15 minut na jasnozłoty kolor.













czwartek, 1 stycznia 2015

Sushi



Sushi składniki
porcja ryżu np.0,5 kg
Tezu - ocet ryżowy 150 ml cukier i sól do smaku (lub gotowy ocet ryżowy, który zawiera już cukier i sól)
glony nori jedno opakowanie 5 listków starcza na 0,5 kg ryżu
łosoś
sos sojowy, imbir marynowany

Ryż shari sposób przygotowania

Shari to zakwaszony ryż. Do przygotowania sushi używam wyłącznie ryżu krótkoziarnistego i koniecznie jednego gatunku. Nie wolno mieszać różnych rodzajów ryżu. Należy przygotować tezu wymieszać wszystkie składniki. Przygotowałam ryż najpierw umyłam go pod bieżącą zimną wodą, potem zimna niechlorowaną wodą i odstawiłam na 30 minut. Następnie przełożyłam na sitko i dobrze osączyłam. Zalałam wodą w proporcji 1 część ryżu na 1,25 części wody. Gotowałam 20 minut pod przykryciem w czasie gotowania nie odkrywałam naczynia.Gotowy ryż pozostawiłam w garnku jeszcze przez 10 minut. Przełożyłam do szerokiego najlepiej drewnianego naczynia i delikatnie polałam tezu. szybko i starannie wymieszałam uważając by nie połamać ziaren W czasie mieszania starałam się chłodzić ryż wachlując kartką da to efekt błyszczących ziarenek. Zimny ryż przełozyłam do innego naczynia i zabezpieczyłam folią. Zakwaszonego ryżu nie wolno wstawiać do lodówki.

Sushi sposób przygotowania
Zrobiłam sushi maki na płatek nori wyłożyłam niewielką warstwę ryżu shari od dolnego brzegu płatka nieco grubiej, u góry zostawiłam wolne miejsce w tym wolnym miejscu położyłam odpowiedni dodatek i zdecydowanym ruchem (przy pomocy maty bambusowej) zwinęłam rulonik. Rulonik pokroiłam w plasterki. Futomaki robi sie podobnie, z tym ,że nadzienie zwija się w rożek w płatku nori.
Rodzaje sushi maki w zależności od dodatków. Tuna salad z pastą z tuńczyka Tuńczyka osączyć na sicie, cebule pokroiłam w drobne piórka ostawiłam na 30 minut. Zalałam wrzątkiem odcedziłam po 30 sekundach. Wymieszałam z tuńczykiem i majonezem (własnej roboty). Avocado z pokrojonym dość miękkim awokado. California z paluszkiem krabowym, awokado, majonezem lub Uramaki sushi awokado, mięso kraba, majonez, szczypiorek.