środa, 17 lipca 2019

S e r n i k "na zimno" w e g a ń s k i









sernik wegański fot. A.Katkowska


    Wegański "sernik" na zimno z owocowym musem.

    składniki:
    Spód:
    280 g migdałów
    170 g daktyli bez pestek
    Masa z kaszy jaglanej:
    1 szklanka kaszy jaglanej
    0,5 litra mleka migdałowego (może być również ryżowe lub owsiane)
    1 puszka mleczka kokosowego
    3 łyżki kuzu  (opcjonalnie 1.5 łyżeczki agar agar)
    1 laska wanilii lub 1-2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
    Mus owocowy:
    ok. 800 g mrożonej mieszanki owoców leśnych (albo innych ulubionych)
    0.5 szklanki cukru (można dodać mniej lub więcej)
    3 łyżki kuzu ( opcjonalnie 2.5 łyżeczki agar agar )
    galaretka (bez żelatyny)

Wegański "sernik" na zimno z owocowym musem - sposób przygotowania:
 Spód: Migdały włożyłam do blendera i miksowałam , aż orzechy rozpadły się na drobne kawałki, daktyle pokroiłam na drobne kawałki i połączyłam z migdałami aż masa dobrze się kleiła. Tortownicę wyłożyłam folią spożywczą. Na dnie rozłożyłam masę migdałowo-daktylową. Wyrównałam i włożyłam do lodówki, aby się schłodziła.
Masa z kaszy jaglanej
: Kaszę umieściłam na sitku i kilkakrotnie przelałam wrzątkiem. Przełożyłam do garnka. Zalałam mlekiem migdałowym, wrzuciłam przeciętą laskę wanilii, doprowadziłam do wrzenia i gotowałam na niewielkim ogniu, aż kasza wchłonęła cały płyn i stała się miękka. Usunęłam laskę wanilii.Do mniejszego garnka wlałam mleczko kokosowe i dodałam kuzu  (opcjonalnie agar agar). Doprowadź do wrzenia i gotowałam przez kilka minut, cały czas mieszając. Do masy jaglanej dodałam mleczko kokosowe z kuzu (opcjonalnie z agarem)  Zmiksowałam na gładką masę. Wyłożyłam na schłodzony spód i ponownie wstawiłam do lodówki. Mus owocowy: Mrożone owoce umieściłam w garnku , dodałam cukier i gotowałam, aż puszczą sok. Zmiksowałam. Dodałam kuzu ( opcjonalnie agar agar), zagotowałam, zmniejszyłam ogień i gotowałam jeszcze kilka minut. Wystudziłam i wylałam  na schłodzoną masę jaglaną i odstawiłam do lodówki , kiedy stężała polałam wcześniej przygotowaną galaretką rozpuszczoną w niecałej szklanki gotującej wody, i ponownie odstawiłam do lodówki do całkowitego stężenia (najlepiej na całą noc).

sernik na zimno tradycyjny fot. A.Katkowska



Sernik na "zimno" tradycyjny
składniki:
Spód:
można wykorzystać taki sam jak do wegańskiego, ja użyłam herbatników.
Masa serowa:
2 serki (po 400g)  homogenizowane naturalne
3 żółtka ( piana z białek ubita oddzielnie )
skórka z cytryny
żelatyna
Do dekoracji 
galaretka (rozpuszczona w 400 ml gotującej wody)
owoce
Tortownicę wyłożyłam folią aluminiową i ułożyłam spód z herbatników . Do miski wyłożyłam serki homogenizowane dodałam 3 żółtka i ubiłam mikserem, następnie dodałam otartą skórkę z cytryny i ubitą pianę z białek lekko wymieszałam, dodałam porcjami ciągle mieszając przygotowaną wcześniej, wystudzoną żelatynę ( rozpuściłam żelatynę 200 ml gotującej wody) i wylałam masę serową na przygotowany spód, wstawiłam do lodówki do stężenia. Następnie wyłożyłam owoce na wierzchu masy serowej i zalałam wystudzoną galaretką. Wstawiłam do lodówki na całą noc.



wtorek, 2 lipca 2019

S z a r l o t k a n a t a r a s i e

S z a r l o t k a  fot. A Katkowska

Składniki na ciasto
70 dkg mąki pszennej
20 dkg cukru pudru lub jak wolisz brązowego cukru
20 dkg miękkiego masła
4 żółtka dobrej jakości jaj
3 łyżki śmietany dobrej jakości śmietany
opakowanie proszku do pieczenia porcja na 50 dkg mąki
2 kg jabłek świeżych lub duszonych ( wcześniej przygotowanych )

W dużej misce ucieram trzepaczką miękkie masło z cukrem dodaję po jednym żółtku i ucieram dalej, do puszystej masy. Dosypuję mąką, proszek do pieczenia, śmietanę i najszybciej jak się tylko da zagniatam ciasto. Ciasto będzie bardzo miękkie. Następnie odkładam je na bok można też schłodzić w lodówce. Jeśli nie chcesz duszonych, można użyć też świeżych jabłek np. melarozy innych dobrych do szarlotki np. szarej renety. Obieram jabłka i ścieram je na tarce na grubych oczkach. Ścieram do tej samej miski w której zagniatałam ciasto. Ciasto dzielę na dwie części. Biorę arkusz papieru do pieczenia i rozklepuję na nim jedną część ciasta w kształcie w jakim mam formę do pieczenia. Ta porcja ciasta jest na większą formę. Następnie wkładam ciasto z papierem do formy i wykładam odciśnięte z soku jabłka. Kiedy już wszystkie jabłka są na cieście posypuję je cynamonem do smaku oraz świeżo zmielonymi goździkami i zielem angielskim. Biorę drugi arkusz papieru do pieczenia i rozgniatam drugą część ciasta o takim samym kształcie. Następnie pomagając sobie papierem przenoszę ciasto na owoce i przykrywam nim owoce a papier zdejmuję i odkładam.  Przycinam brzegi wyrównuję, smaruję białkiem i wkładam do piekarnika nagrzanego do 150 st. C. Piekę godzinę w temperaturze 150 st. C Po godzinie zwiększam temperaturę do 180 st. C i piekę jeszcze ciasto 30 minut aż będzie złociste. Ciasto jest mięciutki, wilgotne i bardzo bardzo smaczne.